Good for you
Good for the planet
Good for the city
Good for you
Good for the planet
Good for the city
Good for you
Good for the planet
Good for the city
Maria Arancha

NAJMENŠIE ÚŽASNÉ SEMIENKA NA SVETE

Napriek tomu, aké sú chia semienka malé, sú jednou z najvýživnejších potravín na planéte. A my sme sa sami seba spýtali: Čo ich robí tak „silnými“ a všetkými tak milovanými? Je to preto, že sa o nich hovorí, že sú „superpotravinou“? Vydajme sa na krátku cestu späť v čase... Vedeli ste, že slovo Chia je tiež starý mayský výraz pre silu? Už pred tisícmi rokmi sa chia ukázali ako obľúbené zázračné rastliny Mayov. Prečo tomu tak je, čo ich robí tak výnimočnými? Je to ich schopnosť nakŕmiť naše telo málo kalóriami, ale množstvom zdravých tukov, bielkovín a vlákniny a pritom sú ľahko stráviteľné.

Zázračné Chia semienka pestované v Mexiku a Južnej Amerike boli vždy známe tým, že majú nadprirodzené schopnosti. Rovnako ako ľanové semienka, majú chia semienka jemnú chuť s orieškovým nádychom a svojou formou, tvarom a spôsobom použitia sú skutočnými chameleónmi. A na pozitívnu zmenu stačí len málo: Iba dve polievkové lyžice denne pokryjú až 30 % odporúčanej dennej dávky mangánu a horčíka. S 11 gramami vlákniny, 4 gramami bielkovín a nabitým omega-3 mastnými kyselinami tvoria poriadnu nutričnú bombu. Pripravte si lyžičky, máme pre vás niekoľko nabitých faktov o Chia, takže sa do týchto malých semienok zamilujete ešte viac...

JPEG - Urban Monkey CZSK

Superschopnosť 1: Vaša omega 3 palivo

V dnešnej bežnej strave chýbajú omega 3 tuky. Hoci to priamo nepociťujeme, neznamená to, že to nepotrebujeme.

Chia semienka obsahujú 64 percent omega 3 mastnej kyseliny alfa linolénovej a sú vedľa konopných semienok, ľanových semienok, olivového oleja a avokáda zdrojom číslo jedna pre rastlinné omega 3 mastné kyseliny.

Omega 3 mastné kyseliny pomáhajú znižovať zápal, ktorý je príčinou mnohých bežných ochorení súvisiacich s naším srdcom, mozgom a s kĺbmi. Sú nevyhnutné pre váš imunitný systém a raz za mesiac poskytujú často vyhľadávanú úľavu od menštruačných kŕčov a hormonálnych výkyvov, ktoré ženy zažívajú.

Superschopnosť 2: Rastlinné bielkoviny

Chia obsahujú 14% bielkovín, čo je veľmi vysoká hodnota v porovnaní s inými rastlinami. Spolu s množstvom esenciálnych aminokyselín môže vaše telo tento proteín dobre využiť. Vedeli ste o pozitívnych vedľajších účinkoch bielkovín? Bolo preukázané, že príjem bielkovín znižuje myšlienky na jedlo až o 60 % a túžbu po nočnom maškrtení o 50 %.

Superschopnosť 3: Vláknina

28 gramov chia pojme 11 gramov vlákniny. Vďaka vysokému obsahu rozpustnej vlákniny môžu chia semienka absorbovať až 12-násobok svojej hmotnosti vo vode. Stávajú sa gélovými guličkami a rozťahujú sa vo vašom žalúdku, čo podporuje pocit plnosti a pomalým vstrebávaním potravy automaticky zjete menej kalórií. Vláknina tiež vyživuje zdravé baktérie vo vašom tele – udržuje vašu črevnú mikroflóru dobre živenú. Najmúdrejší gél na svete, ktorý poznáme, nemyslíte?

Superschopnosť 4: Chutný chameleón

Aj keď každý ospevuje ich prospešné účinky na zdravie, niekedy nám dá celkom zabrať, aby sme týmto zázračným malým semienkam dodali nejakú chuť. Chuťovo sú veľmi neutrálne, po namočení vodou lepkavé a vo svojej pôvodnej konzistencii chrumkavé. 

Ak chcete získať všetky výhody chia + tie najchutnejšie pochúťky, vyskúšajte URBAN MONKEY RAW SNACK.

JPEG - Urban Monkey CZSK
  • Ich meno vie prelomiť ľady: hovoríte týmto malým čiernym priateľom khiiia, alebo tschiiia?
  • Nadprirodzená sila: od čistej a chrumkavej konzistencie až po pudingovú tekutinu. Keď sa kúpu vo vode, menia svoju podobu.
  • Spomeňte si na detstvo: puding na raňajky, popoludňajšia desiata alebo večerné potešenie. Puding, ktorý vyrábame z chia, nech už ho jeme kedykoľvek, má veľa výživových benefitov.
  • A ešte o level vyššie: Celozrnné, bezlepkové, vysoko výživné. Chia sú celkom cool!